Archiwum Lotto

Ciekawostki o Lotto

Niektórzy ludzie obstawiają te same liczby na klika losowań z rzędu. Analiza danych statystycznych wykazuje, że istnieją zestawy liczb (np. 2, 4, 6, 15, 21, 28, 33, 35, 38, 12) na które aż dwukrotnie mogły paść główne wygrane tj. 10 trafień (zobacz wyniki losowania z 31 sierpnia 1998 i 16 lipca 1999).

Totalizator Sportowy broni się przed rabusiami. Od stycznia 2005 r. pracownicy pomorskich kolektur zostali uzbrojeni w urządzenia do paraliżowania napastników.

Stwierdzono empirycznie, że w śród 20 liczb dowolnego losowania Multi Lotka istnieje kombinacja 10 liczb która się powtórzy w jednym z kilkudziesięciu następnych losowań.

Prawdopodobieństwo trafienia głównej wygranej w Multi Lotku (10 z 10) wynosi jak 1 do 9 milionów.

Analiza danych statystycznych z kilku tysięcy kuponów skreślanych ręcznie (bez pomocy lottomatu) dała zaskakujące wyniki - zależne od formatu kuponu! Otóż okazało się, że gracze częściej skreślają numery znajdujące się bliżej środka prostokąta kuponu z 80 liczbami, omijając te leżące na jego brzegu.

Matematyka jest nieubłagana - fizyka również! Mimo, że prawdopodobieństwo trafienia 10 liczb w Multi Lotku nie jest duże, można przypuszczać, że definicja zdarzeń niezależnych nie do końca odzwierciedla tutaj rzeczywistość (kolejne losowania). Dzieje się tak za sprawą tych samych bil (różniących się wagą, objętością, figurą) używanych w kolejnych losowaniach.

Bila używana w losowanich nie jest kulą (zobacz: definicję kuli) - już prędzej sferą.

Przed wieloma laty w niektórych kolekturach wisiał plakat z hasłem reklamowym Totalizatora Milion złotych za 6 trafnie skreślonych cyfr. Dzisiaj powszechnie obowiązuje system dziesiętny w którym istnieje 10 cyfr (0, 1, ..., 9) z czego 9 bierze udział w losowaniu. Zakreślając 84 kupony obstawić mogliśmy wszystkie istniejące kombinacje cyfr od 1 do 9. Dzisiaj takie hasło (nie rozróżniające cyfry od liczby) można by zaskarżyć.

Największa wygrana Lotto padła w Dużym Lotku we wrześniu 2000 roku w Głogowie - ponad 9 milionów złotych.

Idea Centertel uruchomiła płatny serwis informacyjny Lotto-SMS który oferuje w postaci SMS informacje o wynikach losowań gier liczbowych prowadzonych przez Totalizator Sportowy. To samo oferuje Internet i Telegazeta - tyle, że za darmo...

Firma Lotto Team z Niemiec proponuje udział w grze systemowej niemieckiego totalizatora w grupach po 250 osób, zachęcając do udziału zwiększonym prawdopodobieństwem wygranej, można również zarobić wciągając do grupy innych - a wszystko to za sprawą znanego już łańcuszka szczęścia...

Pierwszą na ziemiach polskich loterię klasyczną zorganizowano w 1748 roku, dochód przeznaczono na budowę Kolegium Pijarów i Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Najczęściej występującą... literą w tekstach polskich jest litera "a" ok. 7,4% na kolejnych miejscach znajdują się: "i", "e", "o" oraz "n".

Teoretycznie istnieje 100% system wygranej w Multi Lotku. System ten (oparty o ciąg geometryczny) proponuje skreślać jedną i tę samą liczbę (wygrana: stawka x 2) obstawiając (w razie przegranej) za każdym razem stawkę trzykrotnie większą od poprzedniej. W chwili wygranej obstawiającemu (o dziwo) zwracają się wszystkie poprzednie przegrane + spora wygrana. Dodać przy tym należy, że na wygraną powinniśmy czekać średnio: (jedynie!) cztery losowania. Niestety czasem trzeba poczekać nieco dłużej...

Rekordowa wygrana w Totka doprowadziła w 1958 roku do burzliwej dyskusji członków Biura Politycznego KC PZPR. Dziś wielomilionowe wygrane w Lotto, stały się codziennością. W Polsce do hazardu przyznaje się kilka milionów ludzi.

Henryk i Danuta Lotto, mieszkańcy Milanówka uważają, że Totalizator Sportowy, używajac hasła LOTTO, narusza ich dobra osobiste. Dlatego planują zaproponowanie firmie ugody. Za dożywotnią pensję są gotowi przestać kręcić nosem.

Franciszek M. w 1999 r. pozwał przed sąd Totalizator Sportowy, utrzymując że opłacił grę, potem wyjechał do sanatorium w Ustce. Tam sprawdził kupon. Gdy maszyna nie wykazała wygranej, wyrzucił odcinek. Dopiero po powrocie do domu dowiedział się, że Totalizator Sportowy poszukuje osoby, która wygrała we Wrocławiu prawie 2 mln zł i nie odebrała pieniędzy. Franciszek M. - jako że skreśla takie same liczby w Lotto od kilku lat - zgłosił reklamacje w oddziale Totalizatora. Została ona jednak odrzucona, gdyż gracz nie posiadał oryginalnego kuponu potwierdzającego zawarcie zakładu. Powód ubiega się teraz przed sądem o wypłatę prawie 2 mln zł.

Kilka tysięcy kolektur Lotto i sieci bankomatów, to główne dziedziny zastosowania w Polsce systemów satelitarnej transmisji danych za pośrednictwem terminali VSAT. Instalować je można praktycznie w dowolnym miejscu i szybko. W Polsce obsługę teleinformatyczną kolektur Lotto zapewnia amerykańska firma GTECH Corp.

Losy loteryjne (stanowiące drugie pod względem ważności źródło dochodów Totalizatora) mają być sprzedawane przez sieci agencyjne: pocztę, supermarkety, agentów ubezpieczeniowych. "Dopóki nie spotkam na ulicy pod parasolem człowieka, który będzie sprzedawał loterie, to uznaję, że nie mamy dobrej sieci sprzedaży" - stwierdził Prezes.

© 1998-2019 F A L C O M® | Start | Systemy | Analizy systemów | Statystyki | Analizy wyników | Programy | Archiwum | Prasa | eBiuletyn |