Archiwum Lotto

O pewnej metodzie gry w Lotto

Załóżmy, że gramy w Multi Lotka. W pierwszym losowaniu obstawiamy 1 zł i przegrywamy. Gramy dalej ale tym razem nie obstawiamy już złotówki a trzy złote. Jeżeli wygraliśmy zacieramy ręce bo zainwestowaliśmy do tej pory 4 zł (1 zł poprzednia przegrana + 3 zł obecna stawka) a otrzymamy 6 zł (2 x obstawione 3 złote). Mamy więc 2 zł. na czysto. Gdy za drugim razem przegramy nie tracimy humoru. W trzecim losowaniu obstawiamy stawkę 9 zł. Gdy się powiedzie to tym razem otrzymamy 2 x 9 = 18 zł. Wygranej. Ponieważ poprzednie wydatki (1 + 3 + 9) wyniosły 13 zł. Będziemy mieli 5 zł zysku. Gdy przegramy, z całkowitym spokojem udajemy się do kolektury, gdzie w czwartym losowaniu obstawimy 27 zł na tą samą co w poprzednich losowaniach liczbę...

Teoretycznie istnieje więc metoda która w 100% doprowadzi nas do wygranej. Zwiększając, w razie przegranej, trzykrotnie obstawianą poprzednio stawkę, otrzymamy w chwili wylosowania obstawianej liczby, kwotę wydaną na wszystkie dotychczasowe przegrane, plus sporą wygraną, tym większą, im więcej było przegranych losowań. Przeglądając powyższe zapiski nie sposób znaleźć żadnego błędu rachunkowego! Jedynym wyjątkiem może być fakt nie uwzględnienia podatku od gier liczbowych, którym fiskus obciąża wszystkich graczy, ale danina ta nie ma znaczenia co do idei podanego sposobu gry i została tutaj pominięta celowo, aby nie komplikować opisu.

Zastanówmy się teraz przez chwilę dlaczego Lotto nie zbankrutuje? Czyżby system był na tyle tajemniczy, że nikt przed nami go nie odkrył? Być może znikoma część osób gra właśnie takim sposobem, ale na pewno nie brak masowego wysyłania kuponów podaną metodą jest przyczyną braku bankructwa monopolu loteryjnego. Słabość omawianej metody tkwi we wzorze na stawkę którą należy obstawić w ntym losowaniu Multi Lotka. Stawka ta to 3n-1 (gdzie n jest numerem kolejnego losowania). Zauważmy, że po 10 kolejnych przegranych w jedenastym losowaniu musielibyśmy obstawić 310 = 59049 złotych (stawka rośnie w postępie geometrycznym!). Analiza ponad 1800 losowań Multi Lotka pokazuje, że na wylosowanie kompletu (80) liczb należy czekać średnio około 16 losowań. Tak więc dopiero po 16 dniach (losowanie odbywa się codziennie) mamy blisko 100% pewność, że wszystkie liczby (w tym ta którą uparcie obstawiamy) zostały już wylosowane (najdłuższy taki okres oczekiwania który do tej pory zanotowano to aż 32 losowania!).

70 letnia mieszkanka Genui we Włoszech, śledząc miejscową loterię, zauważyła, że od dłuższego czasu nie pojawiał się jeden z numerów. Postanowiła więc go obstawiać, w przekonaniu, że wcześniej czy później przyniesie jej szczęście. Jej system był bardzo podobny – w każdym losowaniu obstawiała tą samą liczbę i za każdym razem podwajała stawkę, żeby odzyskać zainwestowane wcześniej pieniądze. Ale wytęskniony numer zawziął się, a hazard doprowadził nieszczęsną kobietę do stanu całkowitego uzależnienia. By kontynuować grę, sprzedała mieszkanie, rzucając na szalę dorobek całego życia. Szczęścia do wybranej liczby nadal nie miała, za to pecha sporego. Ostatnie 80 mln, jakie pozostały po sprzedaży mieszkania, padło łupem złodziei.

© 1998-2019 F A L C O M® | Start | Systemy | Analizy systemów | Statystyki | Analizy wyników | Programy | Archiwum | Prasa | eBiuletyn |